Alternatywa dla energii węglowej.

Coraz częściej okazuje się, że w naszym kraju liczy się nie ekologia czy ekonomia ale naciski pewnych grup społecznych. Jeszcze niedawno górnicy protestowali, że jest ograniczenie wydobycia, że kopalnie są zamykane oraz najważniejszy dla nich problem – za mało zarabiają.

Fotowoltaika – alternatywa dla klasycznej energii węglowej

FotowoltaikaOtóż w obecnych czasach węgiel kamienny jest nie tylko drogi w wydobyciu, ale na jego cenę wpływają również koszty dodatkowe, takie jak wysokie pensje i premie dla górników a także kary za zbyt dużą emisję zanieczyszczeń podczas spalania węgla. Mamy najdroższy węgiel w Europie a pokłady naszego węgla z roku na rok ubywają, a jako, że jest to surowiec nieodnawialny powinniśmy zacząć szukać alternatywy. Taką alternatywą jest fotowoltaika, dzięki temu, że instalujemy panele słoneczne lub nawet tworzona jest elektrownia słoneczna możemy spać spokojnie nie martwiąc się kończącym się węglem. Taka elektrownia fotowoltaiczna może wiele zmienić nie tylko dla naszego środowiska ale również i dla naszych portfeli, owszem sama instalacja jest droga, ale energia słoneczna jak wiadomo jest darmowa. Również obsługa takiej elektrowni jest dosyć prosta, panele uważane są za instalacje praktycznie bezobsługowe. Oczywiście pracy przy nich nie starczy dla wszystkich górników z zamykanych kopalń, do obsługi farm słonecznych zatrudnia się niewielką grupę osób.

Dlatego już teraz warto przewidzieć taki scenariusz i zamiast kolejnych podwyżek w niedochodowym biznesie można przeznaczyć je na przekwalifikowanie dla górników, nowa praca i czyste powietrze są tego warte.