Błyskawiczna naprawa poduszki powietrznej

Poduszki powietrzne w samochodach są standardowym wyposażeniem, aczkolwiek nie są niezawodne, i jak większość wyposażenia, także i one czasem ulegają awariom. Usterki wywołujące nieprawidłową pracę poduszek powietrznych są bardzo odmienne, i wymagają odmiennego działania by przywrócić ich pełną sprawność.

Fachowa naprawa samochodowych poduszek powietrznych

naprawy poduszki powietrznejNajczęściej zdarzające się usterki są powodowane silnymi wstrząsami po jeździe na nierównym terenie, lub też po szczególnie nieostrożnym hamowaniu. Wstrząsy powodują rozregulowanie sensora poduszek, i mogą być przyczyną ich samoczynnego otwierania się podczas jazdy. Jest to stosunkowo łatwa do usunięcia awaria, gdyż wymaga wyłącznie przestawienia oprogramowania sensora do ustawień fabrycznych. Inną awarią, wymagającą naprawy poduszki powietrznej jest uszkodzenie elementów mechanicznych. Nieprawidłowa konserwacja, zalanie czy zakurzenie może spowodować zablokowanie pokrywy poduszek, lub nawet mechanizmu napełniającego. Zablokowane poduszki mogą być przyczyną poważnych obrażeń podczas najlżejszych wypadków na drodze, dlatego dokładna konserwacja jest zalecana przez wszystkich kierowców. W przypadku wykrycia takiej usterki potrzebne jest dokładne wyczyszczenie wszystkich podzespołów, aczkolwiek zdarza się iż zalane i skorodowane części muszą być natychmiast wymienione, by system poduszek działał sprawnie.

Naprawy poduszek powietrznych można wykonać w każdym serwisie i warsztacie samochodowym. Z racji iż nie są to zwykle bardzo ekstensywne i poważne naprawy, okresowe serwisowanie systemów airbag jest rekomendowane kierowcom jeżdżącym na długie trasy, jak również entuzjastom jazdy offroadowej, podczas której system poduszek powietrznych jest wystawiony na największe obciążenia.