Ciepłe domki z drewna

Miejsce, w którym mieszkamy na stałe czy nawet tymczasowo, powinno być przede wszystkim bezpieczne, ciepłe i dobrze zaprojektowane. Jeżeli sami je budujemy, to mamy wpływ na każdy jego aspekt, w przeciwnym wypadku musimy się zdać na gotowe rozwiązania.

Jak wygląda nowoczesny domek z drewna?

domki drewnianeJuż od wielu lat dominującymi budynkami w architekturze kraju są domy murowane, które są uznawane za najtrwalsze. Jednak ich budowa dużo kosztuje, długo trwa i wymaga dopełnienia wielu formalności. Jeżeli chcemy postawic nieduży domek, na przykład do trzydziestu metrów kwadratowych w podstawie, to może to być model letniskowy, na który nie są wymagane pozwolenia takie jak na dom jednorodzinny. O ile w mistach są głównie stawiane domy murowane, to już poza nim coraz częściej można spotkać domki drewniane. Są one przede wszystkim ekologiczne, bo wykonane niemalże w stu procentach z naturalnego drewna, jedynie mogą mieć betonowe fundamenty. Wykonanie takiego domku zabiera niemalże o połowę mniej czasu niż klasyczne dom z zastosowaniem „mokrych prac”, które dodatkowo muszą być prowadzone przy konkretnych warunkach pogodowych. Domy z drewna przeważnie są szkieletowe i mają zewnętrzne ściany wykonane ze specjalnych drewnianych bali lub wielowarstwowych płyt. Od wewnętrznej strony cały budynek jest dokładnie ocieplony wełną mineralną lub innym materiałem budowlanym. Ze względu na dość lekką konstrukcję, domy z drewna nie powinny być piętrowe. Idealnie się sprawdzają modele parterowe z zagospodarowanym poddaszem.

Drewno na dom jest świetnym materiałem, który zapewnia budynkowi dużo ciepła, ale też umożliwia właściwą cyrkulację powietrza. Ponadto budowa domku drewnianego wymagają nieco innej konstrukcji, gdyż ten materiał pracuje i kurczy się z czasem.