Szutrem zdobyły świat medycyny. Probiotyki, bo o nich mowa, doceniają gastroenterolodzy i alergolodzy oraz rodzice małych dzieci. Okazuje się bowiem, że te niepozorne bakterie przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia, zapobiegają rozwojowi biegunki podróżnych, wspomagają pracę jelit oraz wzmacniają odporność.
Rodzaje i funkcje probiotyków
O probiotykach dawniej mówiono wyłącznie w kontekście antybiotykoterapii. Dzisiaj jednak stosuje się je również w innych sytuacjach, także profilaktycznie. Są to bowiem bakterie naturalnego mikrobiomu, które mają wielokierunkowy i udowodniony pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Można je kupić w aptece w wielu różnych postaciach. Popularne są zwłaszcza probiotyki w kapsułkach, i w takiej formie wydają się być odpowiednie do podania dla osób dorosłych i dzieci. Mogą mieć status produktu leczniczego, żywności funkcjonalnej lub suplementu diety. Zawsze jednak warto zwrócić uwagę, czy producent określa na opakowaniu ilość komórek mikroorganizmów probiotycznych w gotowym produkcie (od kilku milionów do kilku miliardów na dawkę). Probiotyki w kapsułkach powinny był połykane bez ich rozdrabniania czy wysypywania (wyjątkiem są małe dzieci), w przeciwnym razie ich działanie może zostać osłabione. A ich wpływ na organizm jest niezwykle pozytywny. Probiotyki wzmacniają system immunologiczny, działają przeciwalergicznie, zmniejszają tez ryzyko chorób serca i wywierają pozytywny wpływ na łagodzenie zakażeń wywołanych przez Helicobacter pylori.
W aptekach półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju preparatów, wśród których znaleźć można też probiotyki w kapsułkach. Ich stosowanie jest obligatoryjne w trakcie antybiotykoterapii, niemniej warto o nich pamiętać również w czasie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę.