Czy budowanie domu jest koniecznością?

Każdy z nas pragnie mieć swoje własne cztery ściany, jednakże często nasze marzenia rewidowane są przez nasze zarobki oraz ceny mieszkań i domów zarówno tych gotowych jak i działek budowlanych na których mogą powstać. W obecnej sytuacji gospodarczej wiązanie się kredytem na kilkadziesiąt lat może być niezwykle ryzykowne, zwłaszcza że sytuacja na rynku pracy nie jest zbyt ciekawa szczególnie dla ludzi młodych i utraconą z miesiąca na miesiąc pracę bardzo ciężko jest zastąpić.

Kontenery mieszkalne zamiast domu?

Kontener mieszkalnyNie każdy jest też w stanie poświęcić dotychczasowe życie i udać się zagranicę na wiele lat, aby wrócić do Polski z pokaźnym zasobem do Polski i rozpocząć budowę domu. Przeanalizujmy ile może kosztować zakup mieszkań oraz domów. Chodzi oczywiście o pełnoprawne nieruchomości mieszkalne, a nie jakieś kontenery handlowe czy modułowe. Jeśli chodzi o mieszkania w blokach to pamiętam czasy 15 lat temu, gdy za ładne mieszkanie w bloku w centrum dużego miasta wystarczyło dać około 100 000 złotych, a w mniejszych miastach często wystarczyło nawet 70 000 złotych. Teraz o takich cenach możemy jedynie pomarzyć i za mieszkanie gotowe od razu do zamieszkania w stanie na tyle dobrym by go nie remontować trzeba dać co najmniej 200 000 złotych. Jest to sytuacja naprawdę nieciekawa dla ludzi młodych, którzy bardzo często nie mają nawet z czego odłożyć wkładu własnego w ilości kilkunastu tysięcy złotych. Zazwyczaj decydują się na wynajem mieszkań lub mieszkają razem z rodzicami oszczędzając każdy możliwy grosz. Jeszcze trudniej wygląda sprawa z domami jednorodzinnymi. Za gotowy do zamieszkania dom pod klucz przyjdzie nam najczęściej zapłacić około 500 000 złotych i cena ta nie ma granicy górnej. Wszystko zależne jest od wielkości, lokalizacji oraz od zainstalowanych w domu systemów ogrzewania czy dostarczania wody. Jeśli chodzi o budowę domu to również nie wygląda to zbyt ciekawie. Uzbrojone działki budowlane są stosunkowo drogie, a oprócz tego musimy mieć na uwadze fakt, że czeka nas jeszcze budowa właściwa i szereg pozwoleń związanych z budową, projekty, aranżacja.

Często minimalna kwota jaką trzeba przeznaczyć to około 350 000 złotych w górę. Ciekawą alternatywą wydają się być kontenery modułowe. Tego typu kontenery mieszkalne pozwalają na zbudowanie domu za mniej więcej połowę ceny domu w standardowym budownictwie. Kontenery modułowe to nie tylko domy, ale również i kontenery stróżówki oraz kontenery handlowe i wiele innych.