Czym się charakteryzuje styl rustykalny?

Styl rustykalny to jedna z najpopularniejszych metod urządzania wnętrz. Cechuje się ciepłem bijącym od kaflowego pieca lub kominka. Do aranżacji wykorzystuje się urocze bibeloty, lniane obrusy i serwetki, wełniane pledy robione na drutach.

Drewniana kanapa – nowatorski pomysł na urządzanie domu

drewniana kanapa rustykalnaMeble w stylu rustykalnym mają sprawiać wrażenie, że każdemu kto przebywa we wnętrzu jest miło i przytulnie. Bije od nich ciepło, urok i naturalność. Drewniana kanapa rustykalna to świetny dodatek dla mieszkań, w których dominują proste wzornictwo, stabilność i trwałość mebli oraz domowe ognisko. Rustykalność kojarzy się z jasnymi kolorami, beżami, ciepłymi bielami, żółcią, pomarańczem. Wnętrza urządzone w tym stylu przypominają dawne posiadłości ziemskie, w których panował ład i porządek, a wszystkie meble służyły kilku pokoleniom. W stylu rustykalnym warto postawić na naturalne tkaniny, takie len i bawełna, wydają się one surowe, jednak bije od nich ciepło. W każdym pomieszczeniu powinno dominować drewno, w kaflach – kamień i ceramika, zaś dodatki powinny być wykonane z żelaza albo miedzi. Oprócz jasnych kolorów, dominują szarości i brązy, czyli kolory ziemi. Wnętrze ożywią ludowe ozdoby, takie jak poszewki na poduszki w kwiaty, makramy czy obrusy w czerwoną kratę. Charakterystycznym elementem stylu rustykalnego jest pomalowanie ściany z cegieł na biało. Rustykalna drewniana kanapa powinna być w jak najbardziej surowym stanie, wykonana z litego drewna, z szerokim wezgłowiem.

Mieszkanie w stylu rustykalnym kojarzy się z obecnością w nim dziadków. Albowiem starsze pokolenia ceniły bejcowane drewno oraz sztukę ludową. Obecnie w nowoczesnym domu nie brakuje dodatków starodawnych, natomiast biała cegła to element co drugiego mieszkania.