Dachy zielone to nowoczesne rozwiązanie

Dachy zielone to nowoczesne rozwiązanie

 

Łączenie znanych już rozwiązań z czymś, co wydaje się na pozór bezsensowne jest znanym architektonicznym rozwiązaniem. Konstrukcje łączą niecodziennie materiały i przyjmują dziwaczne kształty. Wszystko w imię oryginalności. Jeśli myśleliście, że widzieliście już wszystko, to prawdopodobnie nie słyszeliście jeszcze o zielonych dachach.

Wyjątkowe pokrycie domu i dachu

dachy zieloneZielone dachy to wbrew pozorom nic nowego. Jak w wielu przypadkach, inspiracja została zaczerpnięta z przeszłości i jedyna lekko zmodyfikowana, aby wpasować się we współczesne realia. Dachy pokryte roślinnością nie są wyjątkiem. Znane były już w czasach antycznych. Chyba każdy słyszał o jednym z siedmiu cudów świata, wiszących ogrodach Babilonu. Rozwiązanie znane z legend i dawnych opowieści zostało przyswojone przez współczesnych architektów. Dachy zielone, pokryte roślinami i trawą to w jednych krajach wciąż niespotykany widok, ale w innych miejscach na Ziemi są niczym wyjątkowym. Zielony dach to kawałek ogrodu w miejscu niemożliwym. Rośliny mają bezpośredni, bliższy dostęp do słońca. Rośliny, które lubią cień, raczej nie powinny znaleźć się na dachu, ponieważ nie są to odpowiedni warunki do ich rozrostu. Sugerowanym wyborem roślin na dach byłyby sukulenty i trawy. Wszelkiego rodzaju mchy i porosty również nadadzą się do tego celu. Jeśli na dachu chcielibyśmy zobaczyć więcej koloru niż tylko zieleń, możemy wybrać kwiaty: astry, goździki, macierzanki.

Zielony dach to z pewnością innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu dom nabiera bardziej eko-świadomego wyglądu. Warstwy gleby i rosnące na ich wierzchu rośliny to wybór na lata. Rośliny będą rosnąć i kwitnąć razem w domownikami. Pokrycie dachu roślinnością to ciekawe rozwiązanie dla odważnych, gdyż na pewno nie każdy jest wystarczająco odważny, by się na nie zdecydować.