Aby w odpowiedni sposób przeprowadzać podawanie betonu, potrzebny do tego celu jest specjalny rurociąg. Tylko w ten sposób możliwe stanie się uzyskanie wysokiej wydajności betonowania elementów na budowie. Dzięki projektantom możliwe jest uzyskanie odpowiedniej średnicy, która jest kluczowa dla szybkiego i efektywnego przekazywania betonu na budowie. Czym charakteryzuje się specjalny rurociąg?
Rurociągi do pompowania betonu na budowach
Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu rurociągu, możliwe jest jego współgranie z pompami i betonomieszarkami. Rurociąg do podawania betonu jest produkowany w dwóch standardach — typoszeregu 85 bar i 130 bar. Kluczowym elementem każdego rurociągu jest zasuwa odcinająca. Dzięki jej konstrukcji możliwe jest szybkie odcięcie przepływu betonu. Elementem przepływu betonu są także węże. Dzięki nim możliwe jest tynkowanie i betonowanie. Praca rurociągu do betonu nie byłaby możliwe bez odpowiednich uszczelnień. To dlatego w tego typu systemach stosuje się zewnętrzne uszczelnienia kołnierzowe. Uszczelnienia są produkowane z materiałów takich jak poliuretan i guma naturalna. Dzięki zastosowaniu tego typu materiałów możliwe jest wyeliminowanie wycieków. Obok uszczelnień bardzo ważną rolę w rurociągach odgrywają także przyłącza. Dzięki wysokojakościowej stali przyłącza wytrzymują duże ciśnienia i przyjmują tak zwane „uderzenia” betonu podczas uruchamiania podawania.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich procedur i spełnieniu wymagań węże do podawania betonu mogą być trwałe i wytrzymywać godziny intensywnej pracy. Materiał, z jakiego zostały one wykonane, może być nie tylko odporny na ścieranie, ale także umożliwiać odpowiednio lekkie operowanie wężem. Te dwie cechy są podstawą produkcji dobrego węża do betonu.