Hełmy dla strażaków

Hełmy dla strażaków

Praca strażaka często wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Gaszenie płonących budynków, prace na wysokościach czy udzielanie pomocy podczas wypadków, to tylko niektóre czynności, na jakie muszą być gotowi strażacy. Ich życie wymaga wszelkiej możliwej ochrony.

Ochrona głowy dzięki hełmom strażackim

Hełm strażackiStrażacy codziennie muszą być gotowi na niebezpieczne sytuacje, które mogą wydarzyć się danego dnia. Dlatego potrzebują odpowiedniego stroju, który ochroni ich przed ogniem czy spadającym gruzem. Dodatkowo, muszą w zanadrzu posiadać butlę z tlenem oraz maskę, dzięki którym będą mogli oddychać w zadymionych czy zaczadzonych pomieszczeniach. Podstawowym wyposażeniem strażackiego munduru jest ubranie ochronne, w zależności od sytuacji – lekkie bądź specjalne. Najczęściej jest to kurtka oraz spodnie ognioodporne. Do tego buty na grubej podeszwie, sięgające powyżej kostki. Niezbędnym elementem, bez którego nie można pracować, jest hełm strażacki, który ma chronić głowę przed różnymi czynnikami. Najczęściej podczas czynności ratowniczych, gaszenia pożarów czy ewakuacji ludzi, jakiś ciężki przedmiot może spaść na głowę strażaka. Hełm ma za zadanie zapobiec urazom czaszki i mózgu nie tylko przed uderzeniem, ale także przed wstrząsami. Takie nakrycia głowy muszą być także odporne na ogień i wysoką temperaturę. Powinny być wyposażone w dodatkową osłonę na kark oraz w uchwyt, do którego przymocować można latarkę. Poza tym, hełm musi być wygodny i komfortowy w noszeniu przez kilka godzin, wyścielony miękkim materiałem.

Podczas ratowania życia ludzkie czy innych czynności, które wykonują strażacy, najważniejsze jest ich bezpieczeństwo. Ratownik, któremu coś się stało nie jest zdolny do pracy i pomocy innym. Dlatego tak ważny jest odpowiedni, ochronny strój oraz akcesoria takie jak hełm.