Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami

 

Żyjemy obecnie w dobie wszechobecnych lekarstw i suplementów diety. Przemysły farmaceutyczne bombardują nas reklamami, zgodnie z którymi powinniśmy kupować ich produkty. Często zażywanie tych medykamentów nie powoduje jednak zamierzonych rezultatów. Co wówczas zrobić? Coraz bardziej popularne stają się alternatywne metody leczenia chorób.

Wykorzystanie leczenia pijawkami

leczenie pijawkami na co pomagaZ pewnością każdy z nas słyszał o akupunkturze, leczeniu bańkami, homeopatii czy leczniczym stosowaniu ziół. Wielu zwolenników ma również metoda zwana hirudoterapią. Nazwa jest nieco enigmatyczna, jednak o tym sposobie większość z nas już pewnie słyszała. Jest to bowiem leczenie pijawkami. Metodę tę ludzkość stosuje od stuleci. Obecnie wykorzystuje się pijawki lecznicze ze specjalnych, profesjonalnych i sterylnych hodowli. Taką pijawkę przykłada się do skóry w pobliżu miejsca, które mamy zamiar wyleczyć. Terapia taka jest praktycznie bezbolesna. Pijawki produkują bowiem substancje znieczulające oraz rozszerzające naczynia krwionośne. Oprócz tego hirudozwiązki zwalczają bakterie, regulują ciśnienie krwi i działają przeciwzakrzepowo i przeciwbólowo. Wielu z nas zadaje sobie pewnie pytanie – leczenie pijawkami na co pomaga? Chorób, które można leczyć tą metodą jest wiele ze względu na wymienione właściwości substancji, które produkują pijawki. Terapię stosuje się w przypadku żylaków, zakrzepowego zapalenia żył czy stopy cukrzycowej. Leczenie pijawkami wykorzystywane jest też przy nadciśnieniu, migrenach i bólach głowy, trudno gojących się ranach czy chorobach nerek i serca.

Jeśli cierpimy na którąś z powyższych dolegliwości, warto jest spróbować hirudoterapii. Należy jednocześnie pamiętać, że z metody tej nie powinny korzystać osoby chorujące na anemię i mające niskie ciśnienie krwi, kobiety w ciąży i osoby z problemami krzepliwości krwi.