Inteligentne projekty domów

Postęp technologiczny jest tak szybki, że dziś, na przykład w architekturze, stosowane są takie rozwiązania, o których nawet nie śnilibyśmy jeszcze kilka lat temu. Powstające obecnie inteligentne osiedla z inteligentnymi domami, to efekt pracy inżynierów i architektów projektujących te mieszkania.

ZakopaneNa czym jednak polega ich inteligencja? Rozwiązania inteligentne muszą zostać uwzględnione już na etapie projektu, po to byśmy mogli cieszyć się swoim wyjątkowym domem. A jego wyjątkowość może przejawiać się w bardzo wielu różnorodnych aspektach. Zaczynając od świateł.

Dziś, musimy wstawać do włącznika i włączać lub wyłączać światło. Nasz inteligentny dom zrobi to pod wpływem pilota lub nawet naszego głosu. Wystarczy powiedzieć „jasno” lub „światło” i już zrobi się o wiele jaśniej. Gdy jednak poprosimy nasze mieszkanie o „ciemność” światło zgaśnie i będzie można pójść spać. Inteligentny domek nalewa nam wodę do wanny, włącza gaz pod czajnikiem, zasłania okna, czy też uruchamia zraszacz w ogrodzie. Dodatkowo, w najnowszych rozwiązaniach można nawet sterować swoim domem zdalnie. Na przykład za pośrednictwem swojego telefonu komórkowego można włączyć ogrzewanie w domu, można włączyć oświetlenie, otworzyć sobie bramę do domu czy do garażu.

Można nawet nastawić wodę w kuchni, tak by wejść do domu i od razu napić się gorącej herbaty. To doprawdy niesamowite i wydaje się być wręcz niemożliwe, wydaje się być fantazją filmową, a jest już gdzieniegdzie realizowaną rzeczywistością. Inspiracje być może pochodziły nawet z odważnych fantazji filmowców, ale te inspiracje znalazły swoje odzwierciedlenie, znalazły swoją realizację. I co ważne idą jeszcze dalej z dnia na dzień. Rozwiązań jest bowiem wiele i tylko nasza wyobraźnia i nasz portfel mogą je ograniczać. Trzeba bowiem przyznać, że są to dość kosztowne rozwiązania i nie każdego stać na ich wykorzystanie. Jeżeli jednak możemy sobie na to pozwolić warto się zastanowić, czy z tego nie skorzystać. Ułatwia to bardzo  życie, oszczędza czas, ale uwaga! Rozleniwia.

Źródło: http://www.domekzakopane.eu