Jak dobrać odpowiednie okulary – wizyta u okulisty

W przypadku wad wzroku okulista zaleca najczęściej noszenie okularów. Oczywiście istnieją nowoczesne metody pozbycia się krótkowzroczności czy dalekowzroczności, czyli metody laserowe, chirurgiczne, ale nie każdego na nie stać.

Korekcja wad wzroku przy pomocy okularów

okulistyka w KrakowieLaserowa korekcja wzroku kosztuje kilka tysięcy złotych (i to na jedno oko). Koryguje się w ten sposób zarówno krótkowzroczność jak i dalekowzroczność. Te schorzenia są najbardziej popularne. Lekarz specjalista w zakresie okulistyki wypisuje recepty na okulary. Obecnie nie są one koniecznie, bo wzrok można zbadać szybko w salonie optycznym za darmo (pod warunkiem, że kupi się parę okularów). Okulista sprawdzi jednak nie tylko zakres wady wzroku, ale przy okazji zbada też inne struktury w oku i sprawdzi, czy nie ma też innych wad czy problemów. Na wizytę u okulisty w ramach refundacji NFZ trzeba czekać około 5 miesięcy. Wizyta prywatna to około miesiąc oczekiwania na swoją kolej. Taka wizyta kosztuje zazwyczaj ok. 100 zł. Okulista korzysta z profesjonalnego sprzętu optycznego, którym dokładnie bada wzrok. Okulista nie zajmuje się sprzedażą okularów. Wypisuje on tylko receptę, na której widnieje grubość szkieł (odpowiada ona wadzie wzroku). Z receptą należy udać się do salonu optycznego, gdzie można wybrać okulary. Oczywiście okulistyka w Krakowie stoi na wysokim poziomie. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie siebie samego w okularach, może poddać się zabiegowi korekcji wzroku. Nie jest to zabieg skomplikowany. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że wybór w salonach optycznych jest ogromny.

Często w salonach pracują styliści, którzy pomagają klientom wybrać odpowiednie okulary – dopasowane przede wszystkim do kształtu twarzy. Są to okulary proste, klasyczne, z grubymi oprawkami, cienkimi oprawkami, kolorowe i inne.