Jak osuszać budynki?

Prawdziwą zmorą wielu właścicieli nieruchomości są zawilgocone ściany zewnętrzne. Problem ten dotyczy najczęściej starych budynków, jednak wilgotne ściany mogą się pojawić również w nowych budynkach. Prawidłowa izolacja czy też osuszanie, może pomóc w walce z wilgocią.

Osuszanie starych budynków

osuszanie ścianZbyt wysoki poziom wilgoci w ścianach czy murach budynku jest niepokojący. Gdy wilgoć wdziera się do naszego domu mamy do czynienia z groźnym zjawiskiem. Problem może leżeć w niepoprawnym wykonaniu izolacji poziomej ściany lub fundamentów budynku. Wilgoć w pomieszczeniach nie tylko niszczy budynek, ale również ma bardzo duży wpływ na zdrowie domowników. Wilgotne ściany w połączeniu z ciepłym powietrzem przyśpieszają rozwój groźnych pleśni oraz grzybów. Przez to domownicy mogą chorować na poważne choroby układu oddechowego. Dlatego tak bardzo istotne jest osuszanie budynków, w których jest zbyt wysoka wilgotność. Wyróżniamy kilka metod osuszania. Niestety osuszanie ścian jest skompilowanym zadaniem i powinno wykonać się je metodą, która będzie jak najbardziej skuteczna. Najlepiej wynająć do tego typu zadań profesjonalistę, który określi stopień zawilgocenia i będzie wiedział jaka metoda osuszania jest najlepsza. Po osuszaniu ścian konieczne jest również odgrzybienie pomieszczeń. Pleśń i grzyb jest niebezpieczny dla zdrowia. Odgrzybianie możemy wykonać samodzielnie jednak nie można tego problemu bagatelizować. Odgrzybianie wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych. Koniecznie pamiętajmy o założeniu odzieży ochronnej. Choć wilgoć to domena starych budynków należy bacznie obserwować nawet nowy dom.

Osuszanie jest niezwykle ważnym elementem dbania o nasz budynek. Nie tylko zabezpiecza mury przed wnikaniem wody i wilgoci do wewnątrz, ale również chroni domowników przed groźnymi chorobami i powikłaniami po nich.