Jak wygląda wnętrze stacji transformatorowej?

Temat energetyki jest obcy wielu osobom. Pomimo tego, że nie potrafilibyśmy wyobrazić sobie życia bez elektryczności, odpowiedź na pytanie, czym jest prąd mogłaby przysporzyć trochę problemów. Spróbujmy przeanalizować, jaką drogę pokonują ładunki elektryczne, zanim trafią do gniazdek w naszych domach. Dowiedzmy się, co składa się na stacje transformatorowe – tak często przez nas widywane.

Z czego są zbudowane i do czego służą stacje transformatorowe?

Rozdzielnice średniego napięciaPrądem, odpowiadając na pytanie ze wstępu, nazywamy uporządkowany przepływ ładunków elektrycznych. Wykorzystuje się wiele pomysłów do pozyskiwania energii elektrycznej. Istnieją elektrownie węglowe, atomowe, wiatrowe, słoneczne i wodne. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób prąd został pozyskany, musi przebyć podobną drogę, byśmy mogli go wykorzystać. Elektrownia wywołuje prąd o wysokim natężeniu. Niestety, ze względu na potencjalne duże straty energetyczne przez baterie kondensatorów, przesył takiego prądu na większą odległość nie jest najlepszym pomysłem. Wymyślono jednak transformatory, które potrafią manipulować napięciem oraz natężeniem prądu. Widywane bardzo często stacje transformatorowe właśnie na tych urządzeniach opierają swoje działanie. Istnieje wiele rodzajów stacji transformatorowych, jednak abstrahując od wyglądu zewnętrznego, skład takiego zestawu urządzeń jest zawsze bardzo podobny. „Sercem” stacji transformatorowej jest transformator. Oprócz transformatorów w stacji znajdują się także rozdzielnice średniego napięcia lub rozdzielnice niskiego napięcia. Ich celem jest rozdzielenie prądu o danym napięciu na kilka wyjść, które charakteryzować będzie taka sama różnica potencjałów elektrycznych. Słabym punktem wydaje się próba zwalczenia ewentualnej awarii, jednak w tym momencie przychodzą nam pulpity sterownicze. To urządzenia, które umożliwiają kontrolę przepływającego przez nie prądu. Bardzo często stosuje się je w połączeniu z rozdzielnicami średniego lub niskiego napięcia.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu każda osoba będzie miała już podstawową wiedzę z zakresu energetyki. Prąd jest bardzo ważny w naszym codziennym życiu i czasem warto wiedzieć skąd on przybywa do naszych domostw.