Jak zamontować karnisz?

W domach i mieszkaniach cały czas używa się jeszcze firanek. Niekiedy zdarza się nawet, że na karniszach można zobaczyć zasłony choć są one już coraz rzadziej spotykane. Firanki wiesza się jednak dość często, bo całkiem ładnie komponują się one z roletami, markizami czy żaluzjami. Firany wiesza się na karniszu, który można z łatwością zamontować samodzielnie.

Karnisze montuje się z użyciem kołków

kołki fischerMontaż karnisza to bardzo proste zadanie. Pewne jest tylko jedno – trzeba go zamontować idealnie równo. Każdy karnisz ma specjalne uchwyty, które przymocowuje się najpierw do ściany. Potem dopiero do uchwytów mocuje się poprzeczną rurkę karnisza. Uchwyty mają specjalne otwory, przez które przepuszcza się śrubki. Te z kolei wkręca się do obsadzonych w ścianie kołków. Do zamontowania karnisza najlepiej nadają się kołki Fischer, które słyną ze swojej solidności i wytrzymałości. Lepiej użyć kupionych osobno kołków niż tych, które są dołączane do karniszy. Zanim obsadzi się w ścianie kołki to trzeba przyłożyć uchwyt karnisza do ściany w miejscu, w którym ma być zamontowany. Najpierw zaznacza się to miejsce z jednej strony. Następnie za pomocą poziomicy trzeba wyznaczyć linię prostą. Potem przykłada się karnisz na całej długości okna i na narysowanej prostej linii zaznacza się punkt montażu z drugiej strony okna. Można też przyłożyć karnisz do poziomicy i w trochę prostszy sposób wyznaczyć miejsce montażu uchwytów.

Warto poświęcić odpowiednią uwagę na taki montaż karnisza. Jeśli źle wyznaczymy poziom to karnisz będzie wisiał krzywo, co zburzy efekt naszych prac. Do montażu uchwytów lepiej kupić porządne kołki. Te, które dołączone są do zestawu nie gwarantują tego, że uchwyty utrzymają ciężar zawieszonego karnisza, który przecież będzie dodatkowo obciążony powieszoną firanką.