Kiedy pigułka antykoncepcyjna nie jest dla ciebie

Wskazać można wiele działów medycyny, a tym samym wiele lekarskich specjalizacji. Wśród lekarzy znajdują się między innymi kardiolog, endokrynolog i internista. Działa również medycyna pracy, a z medycyną związana jest także szkoła rodzenia w Łodzi.

Antykoncepcja hormonalna – dla kogo?

Ginekolog, endokrynologDo jakiego specjalisty powinna zgłosić się jednak kobieta, która chce zacząć stosować antykoncepcję hormonalną? Jedynym możliwym wyborem w tym wypadku jest ginekolog. Antykoncepcja hormonalna jest dla wielu kobiet najlepszym sposobem na to, aby ustrzec się niechcianej ciąży. Co jednak w przypadku, kiedy z różnych powodów nie można jej stosować? Na szczęście medycyna nie jest w takiej sytuacji bezradna. Dzisiaj można zdecydować się na kilka innych metod. Ciekawe są plastry, które przykleja się na ciało. Jest to metoda idealna dla tych pań, które nie pamiętały o tym, aby codziennie łykać tabletkę. Poleca się ją również wtedy, kiedy na zażywanie tabletek nie pozwala stan żołądka albo wątroby. Plastry są wtedy wyborem naprawdę idealnym. Jednym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest duża otyłość. Zbyt duża warstwa tkanki tłuszczowej sprawia bowiem, że wchłanianie hormonów zawartych w plastrze jest istotnie utrudnione. W efekcie ochrona antykoncepcyjna nie jest pełna, co oczywiście może skończyć się niechcianą ciążą. Metodą godną uwagi jest również klasyczna spirala. Wkładka wewnątrzmaciczna sprawia, że plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. W efekcie nie może dojść do zapłodnienia. Jeżeli jednak by do niego doszło, to śluzówka macicy jest tak zmienione, że komórka nie może się zagnieździć. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta zalecana jest jedynie tym kobietom, które urodziły już dziecko i jednocześnie nie planują kolejnego. Sprzyja ona bowiem powstawaniu stanów zapalnych, które mogłyby w przyszłości utrudnić zajście w ciążę. Nie można zapominać, że o antykoncepcję mogą zadbać również panowie.

W ich przypadku w grę wchodzi prezerwatywa, która jednocześnie stanowi ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto więc nie rezygnować z prezerwatyw nawet wtedy, kiedy stosujemy inną metodę.