Z kopertami spotykamy się tak często, ze trudno wyobrazić sobie życie bez nich. Wszędzie tam, gdzie występują listy, funkcjonuje obieg dokumentów, pojawia się także koperta. Używają ich nieustannie pracownicy biurowi i wszystkie osoby wysyłające często korespondencję. Widujemy je w różnych rozmiarach, jednak najczęściej ie zdajemy sobie sprawy z ich oznaczeń.
Czy rozmiar koperty oznacza się tak samo jak rozmiar papieru?
Koperty duże, koperty małe – rodzajów i formatów jest naprawdę niezliczona ilość. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z kopertami ozdobnymi. Gdy jednak chodzi o koperty przeznaczone do obiegu dokumentów, ich formaty są usystematyzowane i mają specjalne oznaczenia, które wcale nie są tożsame z symbolami, które mają poszczególne arkusze papieru. Z pozoru mogłoby się wydawać, że jest inaczej. Podświadomie wielu ludzi myśli, że koperta przeznaczona do kartek formatu A4 ma właśnie taki rozmiar. Nic bardziej mylnego! Kopert A4 po prostu nie ma, a rozmiar, o którym myślimy to C4. Koperty z symbolem C należą do największych. Wśród dużych kopert wyróżnia się również koperta B5. Ma ona wymiary 176 × 250 milimetrów i odpowiada rozmiarowi papieru w formacie C5. Jest to wygodny, bardzo poręczny format, który często jest używany nie tylko w korespondencji oficjalnej. Być może właśnie dlatego koperty w rozmiarze B5 są tak popularne i chętnie wybierane.
Warto zapoznać się z regułami, jakie rządzą oznaczeniami kopert, by uniknąć niezręcznych sytuacji przy ich zakupie. Adresowanie kopert podlega ściśle określonym regułom. Adres odbiorcy piszemy po prawej stronie, od polowy wysokości koperty. Powyżej należy przykleić znaczek pocztowy. Nadawcę w korespondencji oficjalnej oznacza się w lewym górnym rogu, natomiast wysyłając prywatny list, można umieścić go również na odwrocie koperty.