Kurtyna PCV jako element stanowiska spawalniczego

Kurtyna PCV jako element stanowiska spawalniczego

Na profesjonalne stanowisko spawalnicze, oprócz najważniejszej spawarki i elektrod spawalniczych, składają się inne elementy zabudowy stanowiska, takie jak kurtyny i lamele spawalnicze, ekrany spawalnicze, szyby ochronne, ścianki dźwiękochłonne, stołki i stoły spawalnicze, wykładziny, namioty i parasole spawalnicze. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, na stanowiskach spawalniczych wykorzystuje się również urządzenia i systemy filtracyjne.

Zabezpieczenie przestrzeni stanowiska spawalniczego

kurtyny spawalniczeProces spawania wymaga zastosowania specjalistycznej ochrony stanowiska pracy. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie przed iskrami i szkodliwym promieniowaniem świetlnym. Skuteczną barierę dla pracowników i ich otoczenia zapewniają kurtyny spawalnicze, czyli stalowe stelaże, wypełnione trudnopalną folią PCV. Kotary  i kurtyny spawalnicze zapewniają bardzo dobrą ochronę przed iskrami powstającymi podczas spawania lub szlifowania elementów metalowych. Ich zadaniem jest również osłona powierzchni sąsiadujących ze spawanymi lub szlifowanymi elementami przed żużlem i kroplami stopionego metalu. Ich najważniejszą rolą jest skuteczna ochrona pracowników przebywających w otoczeniu stanowisk spawalniczych. Występują w wersji transparentnej lub matowej, w kolorze zielonym i czerwonym. Poza ochroną przed promieniami światła ultrafioletowego (UV) i podczerwonego (IR), gorącymi opiłkami oraz rozprzestrzenianiem się szkodliwych oparów i dymów, kurtyny spawalnicze skutecznie niwelują hałas o nawet 30dB.

Podsumowując, kurtyny spawalnicze służą do wygradzania stanowisk spawalniczych i stanowisk pracy. Ich główne zadanie to ochrona osób przebywających w pobliżu obszaru spawania przed szkodliwym promieniowaniem IR i UV oraz odpryskującymi opiłkami metalu i iskrami.