Łączenie elementów z drewna za pomocą wkrętarki

Popularnie przyjęło się, że elementy drewniane łączy się na gwoździe lub połączenia ciesielskie. Oczywiście jak najbardziej to poprawny i dobry sposób na połączenie dwóch belek, jednak coraz popularniejsze stają się także stosowane do tego celu wkrętarki. Ich popularność wynika oczywiście z większej szybkości łączenia i mniejszej uciążliwości.

Wkręt konstrukcyjny do drewnianych elementów

wkręty konstrukcyjne do drewnaOczywiście niebywałą zaletą każdej wkrętarki jest jej prędkość, punkty łączeniowe wykonuje się błyskawicznie, a do tego nie trzeba znać zasad połączeń ciesielskich. Oczywiście pytanie tylko brzmi, czy taka metoda łączenia drewna jest wystarczająco dobra i trwała w przypadku konstrukcji z drewna? Postaram się nieco wyjaśnić w tej sprawie. Mówiąc o wykorzystaniu wkrętarki nie do końca mam na myśli zwykłe małe wkręty, jak te, które wykorzystujemy do listewek. Porządne wkręty konstrukcyjne do drewna to nie małe pięciocentymetrowe gwoździe z gwintem tylko pełnowymiarowe elementy łączące. Wkręty do drewna mają różne przekroje, dlatego też nie kojarzmy ich z ich odpowiednikami do mniejszych konstrukcji. Ich przekrój jest bardzo rozległy i powinno się go dobierać do wielkości łączonych elementów. Połączenie dwóch dużych belek może być równie mocne i stabilne, jak połączenie ciesielskie, a wszystko będzie zależało od tego jaki przekrój zastosujemy i jaką ilość wkrętów użyjemy. Wkręty mają to do siebie, że gdy połączenie nie wydaje się mocne, to można wkręcić zawsze jeden wkręt więcej.

Połączenia elementów drewnianych za pomocą wkrętów konstrukcyjnych jest połączeniem mocnym, które może być używane w budownictwie do tworzenia takich elementów jak więźby dachowe. Nie musimy się obawiać, że takie połączenie będzie słabsze, pod warunkiem oczywiście utrzymania przynajmniej minimalnych uwzględnionych w projekcie elementów łączących.