Nie każda gleba jest dobra pod uprawę

Dziś technika pomaga w rolnictwie, kwasomierz pomaga dobór rośli do gleby.

Gdyby zapytać dziecko:, co zrobić, żeby wyhodować roślinie, otrzymalibyśmy odpowiedź: wsadzić ziarnko do ziemi, podlewać i czekać. Odpowiedź niby prosta i poprawna, ale czy aby na pewno wystarczy tyko tyle, żeby mieć piękne warzywa i owoce. Przede wszystkim należy zacząć od gleby, bo to ona jest tutaj najważniejsza. Każdy, kto chodził na lekcje przyrody uczył się o tym, że są różne gleby, jedne bardziej żyzne inne mniej.

kwasomierzJeśli w rodzinie miesimy rolników, na pewno słyszeliśmy rozmowy na temat tego, że w tym sezonie zasadzimy pomidory tutaj, a buraki tutaj, a w kolejnym na tym miejscu zasadzimy zboże. Skąd te rozmowy? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że w rzeczywistości wyróżniamy gleby bardziej i mniej żyzne. Niektóre naprawdę nie wymagają dużo pracy, żeby dawały piękny plon. Inne są naprawdę niezbyt urodzaje i sadzenie na nich warzyw, zbóż, czy krzewów to nienajlepszy pomysł. Warto też pamiętać o tej kwestii, że pewne rośliny wpływają na to, jaka jest ziemia, dlatego, co jakiś czas rolnicy zmieniają miejsca, w których sądzą konkretne gatunki roślin. Jest jeszcze inny ważny aspekt, czyli kwasowość ziemi.
Do jej sprawdzenia służy kwasomierz, który można znaleźć w specjalistycznych sklepach. Oczywiście, jeśli sadzimy kwiaty, czy zioła w domu, nie musimy od razu oddawać ziemi do laboratorium, czy sprawdzać jej kwasowości. Jest to naprawdę mało istotna kwestia. Zwykle, bowiem, kupujemy ziemię w sklepach. Ta jest wcześniej badana i sprawdzana pod każdym kątem. Oczywiście nie oznacza t, że jest to ziemia idealna. Czasem zdarza się, że plon nie zejdzie. Warto o czasu do czasu kontrolować to, jak wygląda ziemia. Czasem mogą zakraść się insekty lub po prostu zbyt częste podlewanie może spowodować, że ziemia zacznie gnić.

Dlatego też należy regularnie sprawdzać ziemie. Jeśli widzimy niepokojące zmiany, warto zastosować naturalne nawozy, żeby nasze plony nie zostały stracone. Pamiętajmy też, że ziemia zawsze potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, a także dużo słońca i jak mawiają pasjonaci ogrodnictwa, również dużo miłości.