Niepełnosprawni w kinie i na basenie – dźwigi osobowe

Jak zapewniają producenci urządzeń ułatwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym, cała ich konstrukcja jest wykonana ze stali nierdzewnej, nie jest więc ciężka i wygląda estetycznie. Do tego jest odporna na czynniki zewnętrze. Można z tych urządzeń korzystać na dworze, niezależnie od pogody. To jednak nie koniec możliwości.

 

Łamanie ograniczeń – dźwigi osobowe

 

Osoby niepełnosprawne nie powinny być ograniczone w swojej aktywności niedostosowaną infrastrukturą. Powinny mieć dostęp do bibliotek, galerii, teatrów, kin. We wszystkich budynkach związanych z kulturą powinny być więc zamontowane dźwigi osobowe, które umożliwiają im łatwe skorzystanie z propozycji kulturalnych miasta. Podobnie powinno być w obiektach związanych ze sportem. Dotyczy to na przykład basenów. Powinny mieć one dostosowane wejścia do budynku, korytarze oraz wszystkie pomieszczenia – przebieralnie, prysznice, łazienki oraz sam basen. Istnieją platformy dla inwalidów, które montowane są przy wodzie. Działają podobnie do innych tego typu urządzeń. Wyglądają najczęściej jak siedzisko (koniecznie musi być stabilne), które posiada oparcie i pozwala niepełnosprawnemu opuszczenie się do basenu (i oczywiście w drugą stronę – pozwala na wydostanie się go z wody). Takie urządzenia wykonywane są standardowo ze stali nierdzewnej i działają przy wykorzystaniu ciśnienia wody (są połączone z całością instalacji wodnej budynku). Nowoczesne baseny powinny posiadać tego typu sprzęt. Podobnie jak inne budynki – w dzisiejszych czasach bariery i przeszkody nie powinny ograniczać osób niepełnosprawnych, poruszających się o kulach lub na wózku. Maja one przecież równe prawo do korzystania z miejsc związanych z kulturą i sportem, jak osoby zdrowe.

Nawet jeśli w wielu miejscach, budynków miasta istnieją przeszkody architektoniczne, z którymi niepełnosprawny by sobie nie poradził, istnieją firmy, które zajmują się właśnie czynienie takich miejsc praktyczniejszymi. W ofercie mają windy, platformy, pojazdy gąsienicowe i inne nowoczesne urządzenia.