Otyłość to aktualnie jedna z głównych chorób cywilizacyjnych. Ma ona różne podłoża i może być związana z różnymi czynnikami. Między innymi na otyłość mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne, zła bogata w tłuszcze i węglowodany dieta, brak aktywności fizycznej czy nawet przekarmianie w okresie dzieciństwa.
Jak walczyć z otyłością?
Gdy osoba cierpiąca z powodu nadwagi chce schudnąć podstawą jest zmiana diety oraz wysiłek fizyczny. Osoba otyła musi zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii i zwiększyć bilans energetyczny tak aby proces spalania tłuszczów mógł zaistnieć. Redukcja masy ciała nie powinna być gwałtowna, lecz stopniowa. Osoba otyła powinna stopniowo chudnąć i ograniczać spożywanie zbyt dużej ilość kalorii. Skuteczność leczenia otyłości to nie jedynie spadek masy ciała ale również redukcja ryzyka wystąpienia groźnych chorób powiązanych z nadwagą chociażby zmniejszenie ciśnienia tętniczego, czy poziomu glukozy we krwi. Otyłość przez wielu traktowana jest jako defekt kosmetyczny, jednak należy pamiętać że nadwaga to poważna choroba, która może doprowadzić do rozwinięcia się innych groźnych dla człowieka chorób. Jednak leczenie otyłości wymaga przede wszystkim chęci i determinacji osoby z nadwagą. Jeśli tych dwóch czynników nie ma nie pomoże dieta czy wysiłek fizyczny. Chęć zmiany życia i poprawy zdrowia wypływać musi od pacjenta. Jeśli tego zabraknie walka z chorobą nigdy nie przyniesie zadowalających rezultatów, a problem będzie narastał. Otyłość skraca długość życia, pogarsza jego jakość i ma wpływ na relacje z innymi ludźmi. W leczeniu ważna jest pomoc osób z rodziny oraz znajomych. Proces odchudzania wiąże się z wielkimi zmianami, dotyczą one przede wszystkim zmiany nawyków, które trwały czasem nawet i długie lata.
Otyłość to bardzo skomplikowana choroba o charakterze przewlekłym. Powstaje z różnych przyczyn i sama nie znika. Aby wrócić do pełni zdrowia należy zawalczyć o swoje zdrowie, a w wielu przypadkach nawet i życie. Osoby z nadwagą bowiem borykają się również z problemami natury psychicznej chociażby depresją i poczuciem odrzucenia.