Piece kaflowe – kwestia wyglądu

Stare typy pieców wciąż są niezwykle popularne, ponieważ jeżeli będą właściwie wykonane, to nawet przy niewielkiej powierzchni mogą łatwo zapewnić duże ilości potrzebnego ciepła, które będzie stopniowo uwalniane bez żadnych termostatów czy innych zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Budowniczy pieców kaflowych, mają jednak odpowiedzialne zadanie, bo muszą wszystko wykonać tak, żeby był tam tak zwany ciąg.

Czy warto zbudować piec kaflowy?

budowa pieca kaflowegoArgumentem przemawiającym za tym, że takie postępowanie będzie właściwe, jest oczywiście brak skomplikowanych rozwiązań, bo to one sprawiają, że taki piec bez żadnych dodatkowych nakładów będzie mógł funkcjonować całymi latami. Tym bardziej że nawet do procesu ewentualnego czyszczenia jest on znakomicie przygotowany poprzez montaż odpowiednich kółek, które można po prostu zdejmować, nie naruszając całej konstrukcji. Budowa pieca kaflowego zaczyna się oczywiście od stworzenia solidnej podstawy, a potem stopniowo dokłada się kolejne elementy, czyli cegły i kafle. W dolnej części takiego pieca muszą być także stworzone odpowiednie drzwiczki i komory umożliwiające później oddzielenie przy pomocy rusztów paleniska od zbiornika na popiół. No to jednak wskazuje bardzo jasno kształt drzwiczek, które są podzielone na poszczególne segmenty. W górnych partiach takiego pieca może znaleźć się również specjalny piekarnik, w którym będzie można normalnie przygotowywać posiłki.

Z tym że wtedy przy piecu można zauważyć dodatkowy mechanizm umożliwiający odcinanie lub otwieranie dopływu ciepła do konkretnych przewodów płynących bezpośrednio przy piekarniku. Dzięki tak zbudowanym piecom kaflowym nie tylko ogrzejemy dom, ale również go zdecydowanie upiększy, ponieważ te kafle mogą mieć różne zdumiewające wzory.