Plusy instalacji szamba plastikowego

Sieć kanalizacyjna doskonale funkcjonuje w dużych miastach, ale nie ma racji bytu na jego obrzeżach lub na wsi. Niektóre sposoby oczyszczania często są po prostu za drogie. Dlatego wciąż najlepszą metodą oczyszczania ścieków dla domków jednorodzinnych jest montaż własnego przydomowego szamba.

Jakie są zalety plastikowego szamba?

szamba szczelne plastikoweJego szczególną zaletą jest to, że pojemnik jest całkowicie szczelny. Nie istnieje ryzyko uszkodzenia, ponieważ plastik, z którego został wykonany, posiada odpowiednią grubość i elastyczność. Ponadto szamba tego rodzaju najczęściej instaluje się w pewnej odległości od domu, często w miejscu trudno dostępnym, żeby nie rzucało się w oczy. Przyczyną montażu w takim miejscu jest też to, że zbiornik można przysypać jedynie określoną wcześniej ilością ziemi, bo zbyt duże obciążenie może doprowadzić do pęknięcia zbiornika. Dlatego warto umieścić szambo w miejscu niedostępnym dla dzieci i w takim, które nie bywa zbyt często użytkowane w inny sposób, na przykład przez samochody. Na szczęście szamba szczelne plastikowe są wyjątkowo lekkie, co bardzo ułatwia transport i montaż. Poza tym są też tanie, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane – plastik jest aktualnie powszechnie dostępny. Ewentualna późniejsza chęć zmiany metody oczyszczania przydomowych ścieków nie stanowi problemu, ponieważ własny zbiornik po oczyszczeniu można komuś oddać, sprzedać lub znaleźć dla niego inne zastosowanie. Jego wymontowanie jest równie proste, jak instalacja, obie czynności można wykonać samodzielnie.

Dla pojedynczego domu jednorodzinnego, w którym zużycie wody nie jest duże, takie szambo to rozwiązanie idealne. O koniecznym wywozie może informować czujnik elektroniczny założony w domu i nie ma konieczności częstego sprawdzania stanu zbiornika.