Płyta warstwowa w budownictwie mieszkaniowym

 

Rynek materiałów budowlanych to nieograniczony wręcz asortyment produktów, które z założenia mają usprawnić, ułatwić oraz przyspieszyć prace budowlane. Z drugiej zaś strony bardzo ważna jest jakość materiałów, które mają bez problemów sprawdzać się w rozmaitych warunkach przez cały okres użytkowania budynku. Jak zatem budować szybko, dobrze i niedrogo?

Buduj szybko i oszczędnie z płytą pir

płyty warstwowe pirTradycyjne murowanie ścian domu to oczywiście najchętniej stosowana technika budowlana. Jej główną zaletą jest oczywiście fakt, że w ten sposób powstają domy odkąd sięgamy pamięcią, zatem metoda ta jest każdemu znana. Z drugiej zaś strony warto być otwartym na nowości i dopuszczać do siebie fakt, że dom zbudowany w innej niż tradycyjna technologii może nas pozytywnie zaskoczyć. Dość innowacyjnym podejściem do budownictwa mieszkaniowego jest stawianie domów z płyt warstwowych. Technologia ta jest świetnie znana i stosowana na szeroką skalę w budownictwie przemysłowym, natomiast jej wykorzystanie do budowy domów dopiero raczkuje. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tematowi, ponieważ płyty warstwowe pir mają wiele do zaoferowania. Najważniejszą zaletą domu wybudowanego z użyciem płyt warstwowych zamiast tradycyjnych ścian murowanych jest prędkość prac budowlanych. Konstrukcję takiego budynku stanowi stalowy szkielet, wznoszony na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej. Do niego zaś montowane są płyty warstwowe pir, które stanowią jednocześnie izolację termiczną, jak i samą okładzinę ścian domu. Zastosowanie rdzenia płyty w postaci poliuretanu gwarantuje najlepszy na rynku współczynnik przewodzenia ciepła, dom zatem będzie mógł zyskać miano domu energooszczędnego.

Niemniej ważną zaletą takiego rozwiązania jest prostota w eksploatacji takiego budynku. Okładzina płyt może być pomalowana na dowolny kolor i nigdy nie będzie wymagała odmalowania, a jedynie przeczyszczenia z ewentualnych zabrudzeń.