Pojemna sakwa rowerowa

Niektórzy rowerzyści posiadający rowery trekkingowe narzekają na brak możliwości zabrania ładunku na rower. Co prawda, niektóre takie rowery mają bagażniki, aczkolwiek najczęściej są to zwykłe stalowe kosze, które w żaden sposób nie zabezpieczają ładunku, zarówno przed uszkodzeniem jak i przed wypadnięciem.

Sakwa zakładana na kierownicę rowerową

sakwy na kierownicęNiektórzy rowerzyści potrzebujący miejsca na ładunek preferują bagażniki tylne, aczkolwiek coraz częściej okazuje się iż znacznie wygodniejsze są przednie sakwy, zakładane bezpośrednio na kierownicę. Najczęściej spotykane sakwy na kierownicę mają rozmiary średniej torby na ramię, lub torby narzędziowej, i zakładane są na kierownicę za pomocą pasów, zapinanych na rzepy, napy czy zamki. Mogą one pomieścić całkiem dużo ładunku, a dzięki wytrzymałemu nylonowi, z jakiego zostały uszyte, nie zużywają się zbyt szybko, nie są podatne na uszkodzenia i bardzo dobrze znoszą wszelkie trudne warunki na drogach. Doskonale nadają się więc do rowerów sportowych i górskich, gdzie możliwość uszkodzenia sakwy jest największa, aczkolwiek często stosowane są w rowerach trekkingowych podczas długich tras, na których potrzebny jest czasem dodatkowy ładunek czy zapasy. Sakwy nie są bardzo drogimi akcesoriami, więc zaopatrzenie się w takowe nie będzie problemem dla żadnego rowerzysty, potrzebującego wygodnego bagażnika na przedmioty mogące łatwo ulec uszkodzeniu.

Montaż podobnie jest bardzo prosty, a sakwy mogą być bez trudu założone na rower już po wyjściu z salonu w którym zostały kupione. Mimo rozmiarów, są one zaprojektowane tak, by nie przeszkadzać rowerzyście w sterowaniu rowerem, a także nie zasłaniać liczników czy nawigacji, jakie mogą być zamontowane na kierownicy roweru w dowolnym miejscu na jej ramie.