Pomiar temperatury w pomieszczeniach do wędzenia

Niektóre procesy technologiczne potrzebują odpowiednich warunków otoczenia żeby mogły zachodzić w poprawny sposób. Jednym z głównych czynników wpływających na proces jest temperatura. Oprócz niej ważnymi aspektami są również chociażby wilgoć czy zawartość tlenu w powietrzu.

Termometry przeznaczone do pracy w trudnych warunkach

termometr do wędzarniWróćmy jednak do temperatury, która jest kluczowym parametrem w wielu procesach przemysłowych. W związku z tym w halach, gdzie odbywa się produkcja danego wyrobu na przykład wędlin muszą panować odpowiednie warunki. Żeby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu w pierwszej kolejności należy ją zmierzyć. Warto zauważyć, że termometr do wędzarni powinien posiadać odpowiednią dokładność odczytu oraz powinien być odporny na warunki atmosferyczne panujące w pomieszczeniu. Jego obudowa powinna być odporna na wstrząsy oraz uszkodzenia mechaniczne a przede wszystkim na przenikanie wody do obudowy oraz innych substancji, które mogłyby zakłócić pomiar. Zmierzona temperatura jest następnie przesyłana do jednostki sterującej, która steruje grzaniem lub chłodzeniem w pomieszczeniu w taki sposób żeby zapewnić stałość warunków, w których zachodzi proces. Do tego celu wykorzystywane są przeważnie regulatory, które pracują w oparciu o zaprogramowane funkcje. Rzadziej do tego celu stosuje się sterowniki programowalne. W całym układzie najważniejszym elementem jest jednak termometr, którego błędny odczyt może powodować dalsze nieprawidłowości w działaniu systemu.

Decydując się na zakup termometru do wędzarni należy więc kierować się zawsze marką w taki sposób żeby wybierać wyłączne sprawdzone rozwiązania, które sprawdzają się w rzeczywistych warunkach. Przed zakupem warto również rozeznać ceny w punktach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że lepszej jakości produkt można kupić w cenie tańszego rozwiązania.