Kobiety, które chcą szybko wrócić do pracy często szybko rezygnują z karmienia piersią, bo wygodniej podawać dziecku mleko z proszku w butelce. W ten sposób o każdej porze dnia i nocy może karmić także ojciec, lecz nigdy nie będzie ono lepsze od mleka matki.
Co powoduje, że sutki są popękane?
Pierwsze miesiące życia dziecka są niesamowicie ważne dla jego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Dziecko od momentu poczęcia ma niesamowicie mocną więź z matką, która się dodatkowo wzmacnia przez karmienie piersią. Lekarze zalecają każdej młodej mamie, aby karmiła dziecko swoim mlekiem jak najdłużej, a najlepiej przez pierwsze sześć miesięcy życia. Mleko matki poza wartościami odżywczymi zawiera unikalne przeciwciała, które budują odporność dziecka i pomagają mu walczyć z infekcjami. Karmienie piersią czasem bywa trudne bo dziecko nie umie właściwie chwycić brodawki i sprawia ból. Jeżeli matka ma poranione sutki karmienie nie sprawia przyjemności, a jedynie jest powodem do stresu co negatywnie wpływa na laktację. Małe dziecko potrafi ssać, ale nie zna właściwej techniki chwytania sutka, dlatego ważne, aby uzbroić się w cierpliwość i pomóc maluszkowi właściwie chwytać brodawkę. Jeżeli dziecko gryzie, lub sprawia ból mamie, to należy je delikatnie odstawić i po chwili przystawić ponownie nakładając na sutek tak, aby ustami objął cała brodawkę z otoczką. Na poranione brodawki najlepsza jest maść z lanoliną, lub mleko matki, które można wetrzeć w poranione sutki i pozostawić do wyschnięcia.
Nie należy się zrażać bólem podczas karmienia, bo jest to stan, który dotyka większość młodych matek na początku przygody z karmieniem piersią. Szybka reakcja spowoduje, że maluch nauczy się dobrze łapać ustami brodawkę i nie będzie kaleczył delikatnej skóry na skutkach.