Projektowanie przestrzeni ogrodowej

Wbrew pozorom dobranie roślin ogrodowych do otoczenia nie jest tak łatwym zadaniem. Wiele roślin jeszcze w postaci sadzonek wygląda na bardzo podobnych do siebie i dopiero po kilku latach można stwierdzić, że krzew, który zasadziliśmy może i jest piękny, ale zdecydowanie za wysoki. Również projektowanie terenów zielonych w ogrodzie musi byś starannie przemyślane, od niewielkiego elementu jak wysypanie ścieżki z kamieni czy żwiru, aż po układ krzewów i roślin na terenie nasadzeń.

Ławki miejskie – dlaczego są tak ważne?

Odpowiednie kreowanie przestrzeni zielonej w parkach i ogrodach wymaga wielkiego doświadczenia i znajomości samych roślin, a konkretnie ich okresu kwitnięcia jak i przekwitania. Pozwoli to w pełni cieszyć się i oddawać ogrodu, który mieni się różnymi kolorami praktycznie już od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Gdy tylko jedne kwiaty skończą kwitnąc i zacznąławki miejskie przeistaczać w owoce, kolejne, innego gatunku zaczną kwitnąć nadając ogrodowi nowe kolory. Warto wtedy zapewnić sobie spokojne, osłonięte przed słońcem miejsce do codziennego podziwiania ferii zmieniających się barw. Chociażby poprzez porządne i wygodne ławki parkowe wykonane staranniej i zapewniające lepszy komfort niż standardowe ławki miejskie.
Warto jest też zwrócić uwagę na fakt, które rośliny zrzucają liście na zimę, a jeśli – to w jakich ilościach i czy z tego powodu czeka nas coroczna przyjemność grabienia i usuwania liści, co może być dodatkową komplikacją, jeśli wymarzony ogród znajduje się wewnątrz osiedla, otoczony przez domy sąsiadów. Przed rozpoczęciem wszelkich prac warto też odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy podjąć się instalacji siatki przeciwko kretom. Taka instalacja jest jedną z pierwszych, jaka zostaje wykonana w nowo zakładanym ogrodzie a polega przede wszystkim na wkopaniu pod powierzchnię ziemi na głębokości w okolicach 10cm na powierzchni całej działki, metalowej siatki o drobnych oczkach w celu ochrony przeciwko kretom. Dopiero po jej położeniu na terenie ogrodu możliwe można bezproblemowo przystąpić do dalszego urządzania ogrodów bezpiecznym przed działaniami tego szkodnika.

Źródło informacji – www.astrini-design.pl