Rola osprzętu żeglarskiego

Konstrukcja współczesnych jachtów wymaga stosowania coraz nowocześniejszych rozwiązań technicznych dotyczących sprzętu i wyposażenia. Materiały używane do wykonania elementów jachtu przeszły sporą ewolucję, jednak część wykonuje się do dziś za pomocą starych technologii i materiałów.

Elementy dobrego osprzętu żeglarskiego

osprzęt żeglarskiProfesjonalne wyposażenie jachtów powinno spełniać szereg warunków zapewniających bezpieczną żeglugę. Dotyczy to zarówno jachtów sportowych, jak i turystycznych. Przykładem zastosowania nowoczesnych technologii są żagle, takielunek, elementy mocowań, elektronika nawigacyjna i środki ratunkowe. Osprzęt żeglarski taki, jak na przykład kabestany, kluzy, szekle, karabińczyki, bloczki, obecnie wykonywane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości, zarówno metali, jak i tworzyw sztucznych. Współczesne olinowanie również różni się od tego sprzed lat. Olinowanie stałe produkowane jest w niezmienionych technologiach natomiast ruchome to włókna syntetyczne, dużo trwalsze i odporne na warunki atmosferyczne. Obecne wydajne źródła zasilania pozwalają w sposób długotrwały i niezawodny zasilić elektronikę jachtową. Do wyposażenia należy zaliczyć również nowoczesne generatory prądu spalinowe i wiatrowe, a także te wykorzystujące energię słoneczną. Istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo użytkowników jachtów są środki ratunkowe, indywidualne i zbiorowe, na przykład współczesne tratwy posiadają nadajniki satelitarne umożliwiające lokalizację przez służby ratunkowe.

Kompletując wyposażenie jednostki pływającej należy kierować się nie tylko ceną, ale również jakością wykonania i rodzajem użytych materiałów mających wpływ na bezpieczeństwo i wynik sportowy. Niezawodność sprzętu to również przyjemność z uprawiania żeglugi.