Obecnie prawo budowlane wymusza na nas zrobienie ocieplenia, tylko wtedy budynek może być wpisany w rejestr przestając być budową. Na szczęście koszty ociepleń nie są duże. Istnieje wiele technik ocieplania budynków. Najbardziej popularne to: ocieplenia lekkie czyli z wykorzystaniem styropianu oraz ocieplenia ciężkie z użyciem waty szklanej.
Wrocławskie budynki ocieplane styropianem
Z racji tego, że jestem mieszkańcem Wrocławia opiszę sposoby wykańczania elewacji w tymże mieście. Obecnie dominuje grafitowy styropian we Wrocławiu. Ocieplenie lekkie czyli właśnie na bazie styropianu zyskuje coraz większą popularność z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to, że jest to tania technologia a zarazem świetnie spełniająca swoje zadanie. Ten materiał doskonale izoluje od zimna jak i ciepła. Zazwyczaj ludzie słysząc o ociepleniu od razu myślą tylko i wyłącznie o odseparowaniu budynku od chłodu. Jest to błędne myślenie, ponieważ dobrze zrobione ocieplenie działa w dwie strony. Mimo tego, że jest to sprzeczne z samą nazwą, ale możemy to zaobserwować latem gdy temperatura na zewnątrz sięga ponad trzydzieści stopni Celsjusza, a w budynku z elewacją jest dużo chłodniej niż w takim, który jej nie posiada. Materiałem, który zapewnia nam jakość elewacji jest właśnie styropian grafitowy. Raz zrobione ocieplenie działa trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku, przez cały rok, nawet do dwudziestu lat zachowując swoje właściwości oraz walory estetyczne. Taki dom funkcjonuje jak termos.
Koszt ocieplenia budynku wyżej przedstawioną metodą to od tysiąca do tysiąca pięciuset złotych na metr kwadratowy razem z lakierem wierzchnim. Cena całego przedsięwzięcia zwraca się już po kilku latach, oszczędności zyskujemy na kosztach ogrzania, a latem częściowo na klimatyzacji. Posiadanie ocieplenia na swoich domu znacznie podnosi komfort życia.