Własna uprawa truskawek

Wiele osób się zastanawia jak to jest możliwe, że w środku zimy można kupić świeże truskawki w supermarketach. Przecież są to rośliny, które potrzebują ciepła i słońca, aby urosnąć. Jednak wszystko zależy od odmiany i sposobu uprawy.

Dorodne plony truskawek w ogrodzie

truskawki - uprawa w ogrodzieTak naprawdę w każdym kraju leżących w strefie klimatu umiarkowanego można sadzić truskawki pod gołym niebem. Jednak odbywa się to tylko w określonych miesiącach roku, kiedy temperatura i ilość słońca jest odpowiednia. Inaczej bywa z dużymi plantacjami, gdzie ich uprawa i zbiory mogą trwać nawet przez większą część roku, ponieważ rośliny są sadzone w dużych tunelach, które są nagrzewane do właściwej temperatury i zapewnia się im dostęp światła. Jeżeli jednak chcemy mieć własne truskawki – uprawa w ogrodzie nie powinna nam sprawić wiele kłopotu, ponieważ nie są to wymagające rośliny. Przede wszystkim koniczne jest zastosowanie odpowiednio lekkiej gleby, która jest bogata w próchnicę i cenne składniki pochodzące z nawozów. Najlepsze jest naturalne nawożenie w postaci kompostu lub obornika, gdyż zapewnia roślinie wszystkich niezbędnych składników do wzrostu i wydania obfitych i smacznych plonów. Lokalni rolnicy od lat stosują takie metody i są one gwarancją wspaniałego smaku owoców. Truskawki należy nawozić pierwszy raz przed przystąpieniem do sadzenia, a drugi raz po wykonaniu ostatniego zbioru owoców. Większość sadzonek daje owoce przez około pięć sezonów, po czym należy je wymienić na nowe roślinki.

Jak widać uprawa truskawek wcale skomplikowana nie jest. Warto także pamiętać o tym, że każdą odmianę należy sadzić we właściwym momencie roku. Jeżeli tylko pogoda będzie sprzyjać, czyli będzie dużo słońca i odpowiednio dużo deszczu, to nasze truskawki będą równie smaczne co kupione.