Wymiary okna dachowego

Szukając okna dachowego na pewno będziemy zadawali sobie wiele pytań. Nie jest to bowiem łatwe zadanie. Już samo dobranie wymiarów okna może być kłopotliwe.

Poznań – co w oknach piszczy?

oknoJeśli nie zrobimy tego w odpowiedni sposób to później konieczna będzie regulacja okien, a także naprawa okien. Trzeba zatem podejść do tej sprawy rozsądnie. Jeśli chodzi o pomieszczenie na poddaszu to trzeba wiedzieć, że powierzchnia okien powinna stanowić co najmniej 10 procent powierzchni podłogi. Jeśli chodzi o górną granicę to tak naprawdę ona nie istnieje. Jeśli ktoś ma takie upodobania to oczywiście może przeszklić sobie cały dach. Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Podano jednak minimalną granicę, którą pomieszczenia użytkowe powinny spełniać. Oczywiście okna powinny być dobrze wybrane i zamontowane. Późniejszy serwis okien oraz renowacja okien będą bardzo trudne jeśli okna zostaną źle zamontowane. Oczywiście jeśli chodzi o rozmiar okien to nie ma co przesadzać. Trzeba wiedzieć, że przez okna ucieka ciepło w chłodne dni. Im większa zatem będzie powierzchnia okna tym więcej energii będzie wydostawało się na zewnątrz. Tak samo będzie z promieniami słonecznymi. Jeśli nie chcemy, aby przedostawało się ich zbyt dużo do wewnątrz to nie powinniśmy montować w domu zbyt dużych okien.

Warto wiedzieć, że długość okna zawsze należy dopasować do kąta nachylenia połaci. Wiadomo, że jeśli kąt jest mały to okno powinno być dłuższe. Chyba, że chcemy móc wyglądać przez okna bez względu na to czy siedzimy czy stoimy. Kupując okna dachowe należy również sprawdzić czy stanowią one odpowiednią barierę dźwiękochłonną.