Zostały tylko wspomnienia – fotografie

Od kiedy pamiętam moi dziadkowie pokazywali mi i mojej siostrze stare, czarno-białe fotografie, wykonane przez zamówionego fotografa oraz opowiadali nam w jakich okolicznościach zostały one zrobione oraz kto jest na tym zdjęciu. Zdjęcia to w pewnym sensie pamiątka, która przywołuje nam wspomnienia te dobre oraz te złe. W czasach dzisiejszych pamiątką mogą być filmy nakręcone kamerą lub także zdjęcia.

fotografMieć swoją osiemnastkę lub studniówkę i nie mieć zdjęć z tak ważnych okoliczności? To mało prawdopodobne tym bardziej, że w XXI wieku największym hitem są portale społecznościowe, których ludzie dużymi ilościami wrzucają przeróżne zdjęcia. Celem tego jest pochwalenie się przed innymi jak wyglądaliśmy np. na imprezie, z kim byliśmy oraz jakie miejsce zwiedziliśmy. Robiąc to zależy nam na opinii innych czy im się podobają zdjęcia, czy też nie.
Zdjęcia to bardzo miła i fajna pamiątka np. z najważniejszego dla nas dnia, z dnia naszego ślubu. Po sesji zdjęciowej jakie ma miejsce w trakcie ślubu oraz parę dni po ślubie, nie możemy się doczekać za tymi zdjęciami jak wtedy wyglądała Panna Młoda lub Pan Młody. Gdy mamy już te zdjęcia to wtedy pokazujemy je wszystkim oraz obdarowujemy zdjęciami najbliższych w rodzinie. W wielu domach moich znajomych na ścianie w salonie wisi fotografia ślubna, która jest oprawiona piękną ramką. Wtedy każdy może ocenić tą fotografię i pochwalić.
Jakiekolwiek zdjęcia w naszym albumie to bardzo miła pamiątka. Za parę lub paręnaście lat pokażemy je swoim dzieciom lub wnukom. Możemy wtedy opowiedzieć jak spotkaliśmy naszego małżonka lub dziadka, jak się spędzało ze znajomymi wakacje. Niestety coraz mniej jest już albumów ze zdjęciami. Teraz młode osoby robiąc zdjęcia nie wywołują ich i nie kolekcjonują albumów, tylko zgrywają na komputer i trzymają tam zdjęcia.

Zawsze mówią że będzie czas na wydrukowanie zdjęć, lecz wiem z doświadczenia że tego nigdy się nie zrobi. Szkoda ponieważ gdy oglądam zdjęcia w albumach ze swojej komunii lub kolonii, jak byłam mała to jest lepsza wspominanie, niż oglądanie zdjęć na komputerze lub na telewizorze.